7. 2. 2019

Čeferin byl jako jediný kandidát opět zvolen do čela UEFA

Do čela Evropské fotbalové unie UEFA byl na dnešním kongresu v Římě znovu zvolen Aleksander Čeferin. Jednapadesátiletý slovinský právník, který stojí v čele organizace od září 2016, byl jediným kandidátem, takže šlo pouze o formalitu.

"Jsem poctěn," řekl k znovuzvolení Čeferin, který povede unii až do roku 2023. "Nejhorší věc, kterou bychom teď mohli udělat, by bylo usnout na vavřínech. Každý den přináší nové výzvy a my chceme, aby si fotbal užívali fanoušci na celém světě," přidal.

Fotbalovou asociaci České republiky na volebním kongresu zastupovali předseda Martin Malík, místopředseda Roman Berbr a generální sekretář Jan Pauly. Malík Čeferinovo setrvání ve funkci kvituje.

„Výsledek voleb dopadl dle očekávání. Obecně je dobře, že ve výkonném výboru UEFA budou mít zastoupení i menší země, stejně tak je dobře, že v něm figuruje i vyslanec naší středoevropské skupiny V7 v podobě silného postu místopředsedy Csanyho. Celkově na kongresu UEFA byla vidět vysoká míra profesionality výkonného výboru UEFA i delegátů,“ uvedl Malík pro www.fotbal.cz.

Podobně jako Malík hovořil také Pauly. „Kongres UEFA je inspirací pro všechny země, jak má probíhat zasedání valné hromady na té nejvyšší úrovni. Co se týká znovuzvolení pana Čeferina, tak osobnost jeho kalibru UEFA nutně potřebuje.

Je to přirozený lídr s jasnými plány a vizemi. Velmi pozitivně vnímáme také opětovné zvolení někdejšího skvělého útočníka Davora Šukera do výkonného výboru UEFA, který do všech jednání přináší fotbalový pohled na věc bez dalšího politikaření,“ doplnil Pauly.

Čeferin před necelými třemi lety v čele UEFA nahradil Michela Platiniho, který skončil kvůli zákazu činnosti ve fotbale za přijetí podezřelé platby. Ve volbách tehdy porazil Michaela van Praaga z Nizozemska a mandát získal do konce funkčního období bývalého slavného francouzského reprezentanta.

Čeferin po zvolení prohlásil, že i nadále bude usilovat o dodržování pravidel finančního fair play.

Předseda UEFA rovněž prohlásil, že v roce 2030 by rád viděl opět mistrovství světa v Evropě. Jako možné pořadatele uvedl společnou kandidaturu Řecka, Bulharska, Rumunska a Srbska, nebo Anglie, Severního Irska, Skotska, Walesu a Irska.

Velkým konkurentem ale budou uchazeči z Jižní Ameriky, protože Argentina, Paraguay a Uruguay by rády uspořádaly turnaj při stoletém výročí prvního šampionátu v roce 1930.

V úmyslu má také zabránění vzniku tzv. superligy pro nejbohatší kluby. Voleni byli také členové výkonného výboru, kam se nově dostal například bývalý slavný útočník a šéf chorvatského svazu Davor Šuker.

Zvolen byl také kontroverzní předseda ukrajinského svazu Andrij Pavelko, který je podezřelý z finančních podvodů. V komisi nahradil krajana místopředsedu Hrihorije Surkise, jenž po 15 letech skončil.