5. 5. 2018

Adolf Scherer, kanonýr z Chile, slaví 80!

Slovenský fotbalista Adolf Scherer, který dnes slaví osmdesátku, patřil k hlavním strůjcům československého stříbra na světovém šampionátu v Chile v roce 1962. Vyhlášený střelec a člen klubu ligových kanonýrů dal totiž tři ze sedmi branek čs. reprezentace.

Jeho góly tehdy poslaly Čechoslováky do finále. "Proti Maďarům byl jediný, a tedy vítězný," vzpomínal ještě po letech fenomenální fotbalista na podařené čtvrtfinále.

Neméně důležité dva góly dal Scherer také v semifinále proti Jugoslávii. Po vyrovnání, které soupeři zařídil Dražan Jerković, totiž zvýšil na 2:1 a poté přidal z penalty i třetí uklidňující gól. "Když jsem si postavil míč a pak podíval se dozadu, byli všichni spoluhráči obrácení zády k bráně. Nikdo neměl nervy se na to dívat," popsal svou poslední trefu na šampionátu Scherer. I tak se stal v Chile nejlepším střelcem národního týmu, za který v kariéře odehrál 36 zápasů a dal 22 branek.

Cesta rodáka ze slovenského Martina do reprezentace přitom byla přímo blesková. Národní dres totiž Adolf Scherer prvně oblékl už v září 1958, tři měsíce poté, co talentovaného hráče získala Červená hviezda Bratislava (dnešní Inter). Po deseti sezónách v československé lize, kde nastupoval i za košické kluby, odešel Scherer hrát do Francie. Po čtyřech letech se vrátil, kvůli rozčarování z přijetí ale emigroval zpět k Azurovému pobřeží, kde žije dodnes.

Díky za vše, přejeme hodně zdraví a spokojenosti!